Daily Archives: 02/07/2010

Update: OUG nr.59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.59/2010  pentru modificarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial nr.442 din 30 iunie 2010.

Art. I
Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 252 va avea urmatorul cuprins:
“Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce detin mai multe cladiri

Art. 252
(1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza:
a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu.

(2) Nu intra sub incidenta alin. (1) persoanele fizice care detin in proprietate cladiri dobandite prin succesiune legala.

Cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul diminuarii salariilor cu 25%

Intrebare:
As dori sa aflu daca incepand cu 1 iunie 2010 la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului nascut dupa aceasta data (ex. septembrie 2010) se vor lua in calcul veniturile diminuate cu 25% in cazul unei mame care lucreaza in sistemul bugetar?

Raspuns:
Din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, la art.1 alin.(1), aflam ca:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Formularul 092 – Declaratia de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale se depune pana pe 7 iulie

Termenul limita pentru depunerea formularului 092 – Declaratia de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania este 7 iulie.

Au obligatia depunerii persoanele juridice si persoanele fizice, care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, care au efectuat achizitii intracomunitare in luna iunie 2010 si sunt obligate sa-si modifice perioada fiscala devenind platitori de TVA lunar, conform OPANAF nr. 1.165/2009.

Descarca formularul 092

Atentie! Inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari este obligatorie de la 1 august

Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile, inregistrate in scopuri de TVA, care intentioneaza sa desfasoare dupa data de 1 august 2010 operatiuni intracomunitare trebuie sa solicite organelor fiscale competente inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari, inainte de efectuarea respectivelor operatiuni.

In vederea inregistrarii in Registrul operatorilor intracomunitari, persoana inregistrata in scopuri de TVA trebuie sa completeze si sa depuna la organul fiscal competent formularul (095) “Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari” si certificatul de cazier judiciar eliberat de autoritatea competenta din Romania propriu, precum si pe cele ale tuturor asociatilor, cu exceptia societatilor pe actiuni si ale administratorilor.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.