Atentie! Venitul brut al unui bugetar nu poate cobori sub 600 de lei

Intrebare:
Cum se calculeaza salariile in urma reducerii cu 25%? Eu avand un salariu brut de 815 lei, nu ar trebui sa raman cu 600 lei net (in mana)?

Raspuns:
Legea nr.118/2010 prevede urmatoarele:
Art. 1.
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.
2) In situatia in care, din aplicarea prevederilor alin. (l), rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.

Dumneavoastra aveti un venit brut de 815 lei, iar legea prevede ca in urma reducerii nu se va acorda un venit brut mai mic de 600 lei.

Astfel, daca aveti un venit brut de 815 lei, dupa reducerea de 25% veti ramane cu un venit brut de 611 lei.

(Visited 160 times, 1 visits today)

8 Responses to Atentie! Venitul brut al unui bugetar nu poate cobori sub 600 de lei

  1. shaylla says:

    am o nelămurire…legea se referă la ” situatia in care, din aplicarea prevederilor alin. (l), rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.” asta înseamna ca suma care se acorda=salariul net, nu poate fi mai mic de 600 de lei, nu salariul brut.

  2. admin says:

    Salariul brut nu v-a scadea sub 600 lei. Legea se refera la salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata care este de 600 lei.

  3. mirela says:

    Va rog sa ma ajutati sa gasesc raspunsul la urmatoarea intrebare: cum se calculeaza indemnizatia de cresterea copilului in cazul meu daca sunt o bugetara cu 25% mai putin la salar. Sunt gravida din luna iulie exact cand am primit primul fluturas diminuat, deci din 12 luni de cotizare jumatate sunt cu 25% mai putin.
    Cum se poate ca viitoarele mame si copii nostri sa fie dsicriminati in felul acesta?
    Va multumesc.

  4. admin says:

    Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei (n.r.venit net).

    Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar prevede diminuarea indemnizatiei de ingrijire copil cu 15% pana la 31.12.2010. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

    Deci, daca in cele 12 luni din ultimul an anterior datei nasterii copilului aveti si luni cu venitul diminuat, conform prevederilor Legii nr.118/2010, se ia in calcul acel venit.

  5. mirela says:

    Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns.

  6. Anonymous says:

    diun legea 118/2010 reiese ca se reduce cu 25% cuantumul brut al veniturilor. In acest caz, se modifica si salariul de baza si se opereaza in cartea de munca, sau nu?

  7. Camelia says:

    Din legea 118/2010 reiese ca se reduce cu 25% cuntumul brut al veniturilor. Este corect sa se reduca cu 25% si salariul de baza si sa se opereze acest lucru in cartea de munca?

  8. misu says:

    Buna ziua! Daca e posibil as vrea sa stiu si eu cum se calculeaza – pe baza caror acte- salariul meu. Sunt din 20.10.2010 asistent medical generalist, sectia geriatrie a Spitalului Municipal V Cluj-Napoca. Nu inteleg si probabil ca nu voi intelege ever. Oricum…multumesc.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


9 + = seventeen

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.180 persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.