Daily Archives: 12/08/2010

Impozitul pe profit minim nu se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru mame

Intrebare:
Buna ziua! Am o firma (srl) la care sunt asociat si administrator unic, si pentru care am platit, in ultimele 12 luni, impozitul minim pe profit (cel de 550 lei – 3 luni). Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului pe perioada celor doi ani?

Raspuns:
Potrivit art.1 alin.(1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Iar la alin.(3), al aceluiasi articol, aflam ca prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.

Angajatorii din sectoarele 5 si 6 Bucuresti pot trimite declaratiile lunare la sediul CASMB din str.Vasile Lascar

Din 12 iulie 2010, adresa postala la care se pot transmite declaratiile lunare de catre angajatorii cu sediul social/domiciliul fiscal in sectoarele 5 si 6 este str. Vasile Lascar nr. 27, sector 2, Bucuresti.

La sediul din str. Vasile Lascar nr. 27 se desfasoara urmatoarele activitati:
– plata asigurarilor sociale de sanatate si depunerea declaratiilor privind obligatiile de plata pentru persoanele fizice din sectoarele 5 si 6 (la parter);

– depunerea declaratiilor de catre angajatorii cu sediul social/domiciliul fiscal in sectoarele 5 si 6 (la etajul 2);

– depunerea confirmarilor generate la raportarea online (urna de la parter).

De asemenea, incepand cu data de  1 iulie 2010, programul de lucru cu publicul la nivelul CASMB este urmatorul:

Luni, Marti, Miercuri: 8:30 – 14:30
Joi: 8:30 – 12:30; 16:30 – 18:30

Nu uita! Programul cu publicul al inspectorilor ITMB este in zilele de luni, marti si joi

Din data de 12 iulie 2010, programul cu publicul al inspectorilor de munca din cadrul Inspectoratului Teritorial de Munca al municipiului Bucuresti, la sediul Camerei de Comert si Industriei a Municipiului Bucuresti din str. Octavian Goga nr.2, sector 3 (mezanin, etaj 1 si etaj 2), are loc numai in zilele de luni, marti si joi intre orele 09.00-13.00.

Programul la ghisee a ramas neschimbat (luni, marti si joi intre orele 09.00-13.00 si 13.30-16.00; miercuri intre orele 09.00-13.00 si 13.30-18.30. Vinerea nu se lucreza cu publicul).

Sursa: itmbucuresti.ro

Cum se impoziteaza veniturile de natura profesionala – precizari

Potrivit prevederilor art. III alin. (1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal si alte masuri financiar fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit – 16%. Pentru aceste venituri se datoreaza contributii individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Venituri de natura profesionala
Constituie venituri de natura profesionala realizate de o persoana fizica, veniturile realizate din orice alte activitati, altele decat cele definite ca „dependente” in Codul Fiscal, desfasurate in afara unei relatii de angajare.

In consecinta se impoziteaza si se datoreaza contributii sociale individuale pentru urmatoarele categorii de venituri:
– din activitati independente: comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuala;
– obtinute de persoanele fizice: din desfasurarea unor activitati desfasurate pe baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial; pe baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil; din expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara, in cazul in care contribuabilul a exercitat optiunea de impozitare a acestor venituri potrivit prevederilor art. 79 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, in cota de 16%. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarui raport juridic/contract.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.299 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.