Valoarea tichetelor de masa se impoziteaza de la 1 iulie 2010 si intra in baza de calcul a deducerii personale

In Monitorul Oficial nr. 596/23.08.2010 a fost publicat Ordinul Ministrului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale nr. 1.112/13.08.2010 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul al II-lea al anului 2010.

Conform acestui act normativ valoarea nominală a unui tichet de masa incepand cu luna septembrie este de 8,72 lei.

Atentie!
Incepand cu drepturile aferente lunii iulie 2010, tichetele de masa sunt incluse in veniturile salariale si sunt impozabile, valoarea acestora intrand in baza de calcul a deducerii personale. Aceste venituri raman in continuare scutite de plata contributiilor sociale, conform art. IV din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010, coroborat cu art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.

Sursa: finantevalcea.ro

(Visited 203 times, 1 visits today)

2 Responses to Valoarea tichetelor de masa se impoziteaza de la 1 iulie 2010 si intra in baza de calcul a deducerii personale

  1. MAN DANIELA says:

    Daca in luna august am primit tichetete aferente lunii martie, acestea se impoziteaza?

  2. admin says:

    Potrivit HG nr. 791/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, valoarea tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor cadou, tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite (pct. 109^1 – Titlul III Impozitul pe venit din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal).

Leave a Reply

Your email address will not be published.


+ two = 4

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.277 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.