Daily Archives: 26/10/2010

Ce indemnizatie pentrut cresterea copilului voi primi daca lucrez jumatate de norma?

Intrebare:
Ce indemnizatie pentrut cresterea copilului voi primi daca lucrez jumatate de norma si am salariul brut de 600 lei?

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Declaratia 225 – documentar fiscal

In Monitorul Oficial  nr.704/21 octombrie 2010 a fost publicat Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 2.600/2010 pentru aprobarea modelului si continutului formularului 225 „Declaratie privind stabilirea impozitului reprezentand plata anticipata trimestriala in contul impozitului pe castigul net anual impozabil pentru castigurile obtinute din transferul titlurilor de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare in cazul societatilor inchise”.

Declaratia 225 – obligatie
Potrivit actului normativ precizat mai sus, contribuabilii persoane fizice care au realizat castiguri din transferul titlurilor de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare in cazul societatilor inchise, incepand cu 1 iulie 2010, au obligatia sa declare castigurile/pierderile nete realizate si sa plateasca impozitul pentru aceste castiguri trimestrial, ca plata anticipata in contul impozitului pe castigul net anual impozabil.

Declaratia 225 – termen de depunere

OPANAF nr.2606/2010: Modificarea OPANAF nr. 1294/2007 privind impozitele, contributiile care se platesc intr-un cont unic

In Monitorul Oficial nr.706 din 22 octombrie 2010 a fost publicat Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.2606/2010 pentru modificarea OPANAF nr. 1294/2007 privind impozitele, contributiile si alte sume reprezentand creante fiscale care se platesc de contribuabili intr-un cont unic, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.2606/2010 poate fi consultata aici.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.277 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.