Indemnizatia lunara viagera acordata dupa pensionarea notarilor este impozitata?

Intrebare: Indemnizatia lunara viagera acordata de Camera Notarilor Publici, dupa pensionare notarilor publici membri ai camerei, intra in categoria veniturilor din alte surse, conform art. 78, alin. 2?

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Raspuns ANAF: Indemnizatia lunara viagera acordata dupa pensionare notarilor publici, membri ai Camerei din fonduri proprii este supusa impozitarii, conform cap. IX – venituri din alte surse al Titlului III – impozitul pe venit, din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Potrivit art. 78, alin. 1, lit. c) in categoria veniturilor din alte surse se includ, insa nu sunt limitate, venituri sub forma diferentelor de pret pentru anumite bunuri, servicii si alte drepturi, primite de persoanele fizice pensionari, fosti salariati, potrivit clauzelor contractului de munca sau in baza unor legi speciale.

Totodata, conform art. 78, alin. 2 ,,venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se incadreaza in categoriile prevazute la art. 41, lit. a) – h), altele decat veniturile neimpozabile in conformitate cu prezentul titlu, precum si cele enumerate prin normele metodologice elaborate in aplicarea prezentului articol,,.

Baza legala: Legea nr 571 / 2003 articolul 78

(Visited 64 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


9 + four =

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 4.877 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.