Declararea impozitului retinut de la nerezidenti

ANAF reaminteste contribuabililor interesati ca, potrivit prevederilor art. 119 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, platitorii de venituri cu regim de retinere la sursa a impozitelor, pe beneficiari de venit nerezidenti, cu exceptia platitorilor de venituri din salarii, au obligatia sa depuna Declaratia informativa privind impozitul retinut si platit pentru veniturile cu regim de retinere la sursa/venituri scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti pentru calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar la organul fiscal competent, pana la data de 28 februarie a anului fiscal curent pentru anul expirat.

Modelul si continutul declaratiei este cel prevazut la pct. 15^1 din Anexa nr. 1 a Hotararii Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal.

Declaratia va cuprinde datele de identificarea ale platitorului de venit precum si datele de identificare ale beneficiarului de venit (denumirea statului de rezidenta, nume, prenume, codul de identificare fiscala atribuit de autoritatea din Romania).

Important!
Platitorii de venituri cu regim de retinere la sursa a impozitelor pot solicita organului fiscal în a carui raza teritoriala se afla domiciliul lor fiscal, atribuirea codului de identificare fiscala pentru contribuabilii nerezidenti care realizeaza venituri supuse regulilor de impunere la sursa.

Declaratia se completeaza în doua exemplare: originalul se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla domiciliul fiscal al platitorului de venit, iar copia se pastreaza de catre platitorul de venit.

Sursa: finantevalcea.ro

(Visited 415 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


− three = 5

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 4.912 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.