Perioada de proba obligatorie si exclusiva in cazul persoanelor cu handicap

Intrebare:
Am si eu o nelamurire cu privire la raspunsul unor grile de dreptul muncii, daca m-ati putea ajuta,va rog.

1.Perioada de proba:
a. de regula, se poate asocia cu o alta forma prealabila de verificare a capacitatii profesionale;
b. este obligatorie si exclusiv la angajarea persoanelor cu handicap;
c. are caracter exceptional pentru toti muncitorii necalificati.

Problema mea este la acel “exclusiv” si daca exista perioada de proba pentru muncitori necalificati.

2. Angajatorul poate dispune concedierea disciplinara:
a. exclusiv in cazul savarsirii cu vinovatie a unei abateri grave care perturba activitatea unitatii;
b. numai daca a efectuat cercetarea disciplinara prealabila;
c. in cazul nerespectarii programului de lucru.

Va multumesc!

rsz_likeNU UITATI SA DATI UN LIKE SI PAGINII NOASTRE DE FACEBOOK –CLICK AICI SAU SA VA ABONATI LA NEWSLETTER – VEZI PARTEA DREAPTA. NOU – ACUM AVEM O PAGINA SI DE GOOGLE PLUS – CLICK AICI.

 

Raspuns:
1.In cazul persoanelor cu handicap, perioada de proba este obligatorie si exclusiva. Persoanele cu handicap nu pot fi supuse examenului sau concursului, verificarea aptitudinilor profesionale la angajare se face prin modalitatea perioadei de proba (a se vedea art.31 alin.(2) din Codul muncii).

Pentru muncitorii necalificati perioada de proba este de cel mult 90 de zile calendaristice, Codul muncii republicat nu mai prevede un caracter exceptional pentru aceasta categorie.

2. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia avertismentului scris, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea cercetarii disciplinare prealabile (a se vedea art.251 alin.(1) din Codul muncii, republicat).

(Visited 297 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


nine + = 10

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.299 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.