Daily Archives: 18/07/2019

In luna in care nu avem sume de recuperat, exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical se depun la Casa de Sanatate?

OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevede la art.3^1 ca persoanele si institutia prevazute la alin. (3) sunt obligate sa depuna la casele de asigurari de sanatate, in a caror raza administrativ-teritoriala isi au sediul social, respectiv domiciliul, exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical in conditiile in care se solicita restituirea sumelor reprezentand indemnizatii platite asiguratilor, care sunt suportate din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.