Pe durata concediului pentru cresterea copilului poti avea coasigurati?

Potrivit art.224 alin.(1) lit.c) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Iar art.6 alin.(1) din Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat, aprobate prin Ordinul CNAS nr.1549/2018 prevede ca, coasiguratii, respectiv sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflate in intretinerea unei persoane asigurate cu sau fara plata contributiei, denumite in continuare coasigurati, isi pastreaza calitatea de asigurat si drepturile care decurg din aceasta numai in perioada in care persoana in a carei intretinere se afla are calitatea de asigurat.

* (EDITABIL) Regulament intern: model si documente conexe, actualizat la zi
*(EDITABIL) Dosarul personal al salariatului – acte, modele si formulare necesare, actualizat la zi
*(EDITABIL) 145 de modele si formulare necesare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca
* (EDITABIL) Revisal – ghid practic de completare si transmitere, actualizat la zi

Pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in baza art.51 alin.(1) lit.a) din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare. Pe durata suspendarii contractului de munca, angajatorul nu poate declara coasigurati pentru persoanele aflate in concediul de crestere a copilului.

Insa, conform art.224 alin.(1) lit.i) din Legea 95/2006, persoanele care se afla in in concediu de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adoptiei si in concediu pentru cresterea copilului, potrivit OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, in conditiile art. 154 din Legea nr. 227/2015.

Iar la art.6 alin.(3) din Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat, aprobate prin Ordinul CNAS nr.1549/2018, aflam ca persoanele care se afla in concediu de acomodare sau de cresterea copilului pot avea coasigurati.

Prin urmare, persoana care se afla in concediu si indemnizatia pentru cresterea copilului si doreste sa aiba coasigurati trebuie sa se adreseze Agentiei Nationale pentru Plati si Inspectie Sociala, care administreaza si gestioneaza prestatiile sociale acordate de la bugetul de stat, prin agentiile judetene pentru prestatii sociale.

Va invitam sa va inregistrati si in grupul nostru de pe Facebook – Legislatia muncii&Revisal&Salarizare

(Visited 963 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.