Tag Archives: acordare indemnizatie crestere copil

OUG care plafoneaza indemnizatia pentru cresterea copiilor, adoptata de Camera Deputatilor

Camera Deputatilor a adoptat, marti, OUG nr. 55/2017 prin care este plafonata indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor la suma de 8500 de lei, Guvernul precizand, in actul normativ, ca alte state membre ale UE au programe similare, insa nu la fel de “generoase” ca Romania.

Indemnizatia pentru cresterea copilului, plafonata de 8500 lei (din septembrie 2017)

Guvernul a adoptat Ordonanta de Urgenta privind plafonarea indemnizatiei pentru cresterea copilului la 8.500 de lei, prevederea urmand sa fie aplicata incepand cu luna septembrie, potrivit unui comunicat de presa transmis de Guvern.

Bonurile de masa se adauga la venitul net realizat pentru stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Potrivit prevederilor art.2 alin.(1) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Atentie! Parintii vor primi bani in plus la nasterea celui de-al doilea copil

In Monitorul Oficial nr. 830 din 10 decembrie 2010 a fost publicata OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

OUG nr.111/2010 poate fi consultata aici.

Un element de noutate al Ordonantei de Urgenta nr.111 il reprezintă acordarea unei sume suplimentare lunare de 600 de lei pentru parintele care se afla in concediu de ingrijire a copilului (copil nascut incepand cu data de 1 ianuarie 2011), in situatia in care i se naste un al doilea copil in perioada concediului.

De exemplu, in situatia in care al doilea copil se naste cu doua luni inainte de terminarea perioadei de concediu pentru ingrijirea primului copil (indiferent de varianta de concediu aleasă de părinţi), parintele va primi pentru aceste doua luni atat indemnizatia de crestere aferenta primului copil, cat si suma alocata suplimentar de 600 de lei lunar, pentru al doilea copil.

In aceasta situatie, dupa finalizarea perioadei de concediu acordat pentru primul copil, parintelui i se acorda, pentru cel de-al doilea copil, concediul si indemnizatia lunara pentru al doilea copil, in funcţie de optiunea pe care o face in conformitate cu prevederile OUG 111/2010 (optiunea 1: concediu 1 an indemnizatie intre 600-3400 lei, in functie de media veniturilor, optiunea 2:  concediu 2 ani, indemnizatie intre 600-1200 lei, in functie de media veniturilor pe anul anterior).

Indemnizatia pentru cresterea copilului – cumul de functii

Intrebare:
Buna ziua. Sunt angajata la o firma cu 8 ore si la o alta firma cu 2 ore. Ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii aprilie 2011. Dar eu as lucra numai pana la sfarsitul lunii februarie. La firma cu 8 ore n-ar fi probleme, as intra in concediu medical, dar la firma cu 2 ore ar trebui sa-mi dau demisia, deoarece am inteles ca nu pot sa fiu in concediu medical la o firma si sa lucrez 2 ore la alta firma. Daca imi dau demisia mai beneficiez de indemnizatie? Va multumesc.

Raspuns:
Din prevederile OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului aflam ca este obligatoriu, pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, persoana care va beneficia de indemnizatie sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal.

In conditiile in care dumneavoastra indepliniti aceasta conditie la locul de munca unde aveti functia de baza, veti beneficia de indemnizatia de ingrijire copil.

Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul unui avocat?

Intrebare:
Sotia mea este avocat de un an. Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul unui avocat si daca sint reguli separate in cadrul baroului. Copilul se va naste in februarie 2011 . Va multumesc .

Raspuns:
Potrivit art.87 alin.(1) lit.a din Statutul Casei de Asigurari a Avocatilor, avocatii au dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicat, pana la implinirea varstei de 3 ani.

Iar la alin.(2) al celuiasi articol aflam ca indemnizatiile prevazute la alin.(1) se suporta din sistemul de asigurari ale avocatilor, in raporta cu posibilitatile bugetare ale sistemului propriu de asigurari sociale ale avocatilor.

Si la art.80 alin.(1) lit.c din Statutul CAA actualizat, aflam ca asiguratii sistemului autonom de asigurari sociale pentru avocati au dreptul, in afara de pensii, si la indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.

Prin Hotararea nr. 845Bis/11 septembrie 2010

Tichetele de masa intra in baza de calcul pentru stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului?

Intrebare:
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca se pot lua in considerare in baza de calcul a indemnizatiei de crestere copil si bonurile de masa lunare. Multumesc.

Raspuns:
Potrivit art.1 alin.(1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.691 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.