Tag Archives: art.278 alin.2 din Codul Fiscal

O societate neplatitoare de TVA isi propune sa presteze servicii pentru parteneri UE. Mai trebuie sa isi ia cod special pentru operațiunile respective, daca s-a scos inscrierea in ROI?

In conformitate cu prevederile art. 317 alin.1 lit.b, persoana impozabila neinregistrata in scop TVA (societate comerciala in cazul dvs care efectueaza prestari de servicii pentru care locul prestarii este in UE in conformitate cu art.278 alin.2 are obligatia de a solicita inregistrarea in scopuri de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiuni intracomunitare.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.655 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.