Tag Archives: bonuri de masa

Un salariat cu CIM cu timp partial de 1 ora/zi poate primi bonuri de masa?

Potrivit art.103 din Codul muncii, republicat, salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.

Bonurile de masa se adauga la venitul net realizat pentru stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Potrivit prevederilor art.2 alin.(1) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Ordinul nr.2184/2015: stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul II 2015

Ordinul nr. 2184/2015 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul II al anului 2015 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 837 din 10 noiembrie 2015.

Ordinul nr. 1069/2015: stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul I al anului 2015

OMMFPSPV nr. 1069/2015 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul I al anului 2015 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 374 din 28 mai 2015.

Ordinul MMFPSPV nr.2207/2014: valoarea nominala a tichetelor de masa pentru semestrul II 2014 – contabun.ro

Ordinul MMFPSPV nr.2207/2014 privind stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul II al anului 2014 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 845 din 20 noiembrie 2014.

S-a majorat valoarea unui tichet de masa

In Monitorul Oficial nr.111 din 11 februarie 2011 a fost publicat Ordinul ministrului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale nr. 959/08.02.2011 privind stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul I al anului 2011.

Astfel, pentru semestrul I al anului 2011, incepand cu luna martie, valoarea nominala a unui tichet de masa este de 9 lei.

Potrivit art. 21 alin. (3) litera e) si art. 48 alin. (5) litera f) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii, sunt cheltuieli deductibile, la calculul impozitului pe profit si a impozitului pe venit.

In conformitate cu prevederile art. I pct. 15 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, de la 1 iulie 2010, tichetele de masa acordate salariatilor sunt venituri impozabile la calculul impozitului pe veniturile din salarii.

Conform art. 296 indice 15 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 117/2010, tichetele de masa nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii.

Sursa: finantevalcea.ro

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.691 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.