Tag Archives: calcul indemnizatie pentru cresterea copilului

Cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul diminuarii salariilor cu 25%

Intrebare:
As dori sa aflu daca incepand cu 1 iunie 2010 la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului nascut dupa aceasta data (ex. septembrie 2010) se vor lua in calcul veniturile diminuate cu 25% in cazul unei mame care lucreaza in sistemul bugetar?

Raspuns:
Din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, la art.1 alin.(1), aflam ca:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.277 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.