Tag Archives: concediu crestere copil

Cu ce articol din Codul muncii se suspenda contractul de munca al tatalui, timp de o luna, pentru cresterea copilului?

Potrivit art.11 din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

HG nr.685/2015: Noi reguli privind indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor publicate in Monitorul Oficial

HG nr. 685/2015 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG nr. 52/2011, a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 649 din 27 august 2015.

Guvernul a aprobat noi reguli privind indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor

Guvernul a aprobat in data de 19 august 2015 un  proiect de hotarare pentru  modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG nr.52/2011, se arata intr-un comunicat publicat pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice.

Incetarea CIM cu durata determinata in timpul concediului pentru cresterea copilului

Intrebare: Avem o angajata cu CIM pe perioada determinata, si anume pana la data de 14.03.2015. Incepand cu data de 26.02.2015 cere concediu pentru cresterea copilului pe o perioada de 2 ani. Cum se procedeaza in acest caz? Cum se emite Decizia de suspendare CIM, pe ce perioada? Numai pana in data de 14.03.2015? Apoi se emite Decizia de incetare CIM? Multumesc anticipat.

Incetarea suspendarii contractului de munca: data emiterii deciziei si data transmiterii in Revisal

Intrebare: Buna ziua! Spuneti-mi, va rog frumos, cu ce data se emite decizia de incetare suspendare CIM in cazul concediului pentru cresterea copilului daca salariata vrea sa revina la locul de munca incepand cu data de 01.12.2014 (anterior implinirii varstei de 2 ani a copilului). Care este data incetarii suspendarii in acest caz si in ce data trebuia trimisa in Revisal? Mentionez, ca informatiile primite – nu din partea Dvs. – erau contradictorii. Multumesc pentru raspuns.

Concediu pentru cresterea copilului – cand poate fi solicitat de tatal copilului daca mama nu lucreaza

Intrebare: Daca mama nu lucreaza si nu beneficiaza de concediu de maternitate, cand poate tatal sa intre in concediu pentru cresterea copilului?

Sinteza saptamanii 20 – 24 octombrie (Tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale? 27 octombrie 2014 – termen limita pentru depunerea unei serii de declaratii…)

In materialul de fata va prezentam cele mai importante articole din saptamana recent incheiata.

Tichetele de masa intra in baza de calcul pentru stabilirea indemnizatiei de crestere copil?

Potrivit prevederilor art.2 alin.(1) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului – venituri din salarii realizate la angajatori diferiti

Intrebare: Eu m-am angajat pe 18 septembrie 2013. Pe data de 10 aprilie 2014 mi-am dat demisia iar pe 11 aprilie am inceput serviciul in cadrul altei firme. Data probabila a nasterii este 12 septembrie 2014. Mai pot lua indemnizatia pentru crestere copil?

Sinteza saptamanii 21-25 aprilie (In perioada concediului de crestere copil nu se pot obtine venituri supuse impozitului!,Carta drepturilor si obligatiilor persoanei fizice supuse verificarii fiscale…)

In materialul de fata va prezentam cele mai importante articole din saptamana recent incheiata.

In perioada concediului de crestere copil nu se pot obtine venituri supuse impozitului!

ANAF reaminteste persoanelor fizice prevazute la art. 296^21 alin. 1) lit. a) – e) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, intreprinzatorilor titulari ai unei intreprinderi individuale; membrilor intreprinderii familiale; persoanelor cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice; persoanelor care realizeaza venituri din profesii libere; persoanelor care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, la care impozitul pe venit se determina pe baza datelor din evidenta contabila in partida simpla ca, in cazul in care beneficiaza de concedii si indemnizatii pentru cresterea copilului, in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, trebuie sa-si indeplineasca obligatiile fiscale.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.655 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.