Tag Archives: concediul de maternitate se ia in calcul la stabilirea indemnizateie pentru creste copil

Afla aici daca concediul de maternitate se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru crestere copil

Intrebare:
Buna ziua! Se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru ingrijire copil si lunile in care am beneficiat de concediul de maternitate (venituri care nu se impoziteaza)? Adica, daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, 10 luni am realizat venit din salariu si 2 luni din indemnizatia pentru concediul de maternitate, ce luni se iau in calcul? Multumesc anticipat pentru raspuns!

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Iar alin.(2), al aceluiasi articol, la lit.c), prevede ca cele 12 luni prevazute la alin.(1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.611 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.