Tag Archives: concediul pentru cresterea copilului

Concediu pentru cresterea copilului – cand poate fi solicitat de tatal copilului daca mama nu lucreaza

Intrebare: Daca mama nu lucreaza si nu beneficiaza de concediu de maternitate, cand poate tatal sa intre in concediu pentru cresterea copilului?

Stagiul de cotizare la sistemul de pensii este obligatoriu pentru acordarea indemnizatiei de crestere copil in 2014?

Intrebare:
Stagiul de cotizare la sistemul de pensii este obligatoriu pentru acordarea indemnizatiei de crestere copil in anul 2014?

Concediu crestere copil: regimul contributiilor sociale

In perioada in care contribuabilii beneficiaza de concedii si indemnizatii pentru cresterea copilului nu pot desfasura alte activitati supuse impozitului pe venit.

Cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul diminuarii salariilor cu 25%

Intrebare:
As dori sa aflu daca incepand cu 1 iunie 2010 la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului nascut dupa aceasta data (ex. septembrie 2010) se vor lua in calcul veniturile diminuate cu 25% in cazul unei mame care lucreaza in sistemul bugetar?

Raspuns:
Din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, la art.1 alin.(1), aflam ca:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.691 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.