Tag Archives: conditii obtinere indemnizatie pentru cresterea copilului

Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am o luna in care nu am realizat venituri?

Intrebare:
Buna ziua. Sunt insarcinata in luna a 7- a. Voi naste probabil la sfarsitul lunii decembrie sau inceputul lunii ianuarie. In luna februarie a acestui an nu am avut venituri. Am incheiat un contract de munca la 31 ianuarie 2010 si am inceput unul nou la 1 martie 2010. Intre cele 2 contracte nu am avut indemnizatie de somaj si nici alt tip de venit. Va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiez de concediu de crestere a copilului de 2 ani si de indemnizatia aferenta acestei perioade in cuantumul definit de lege. De asemenea, va rog sa-mi spuneti, daca pot plati retroactiv catre stat contributiile pentru luna februarie, astfel incat perioada de intrerupere sa fie considerata continuitate in munca si sa pot beneficia de acordarea indemnizatieie pentru cresterea copilului. Va multumesc

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Daca platesc contributiile retroactiv pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?

Intrebare:
Buna ziua! Va rog sa-mi spune-ti daca pot plati contributiile la stat retroactiv astfel incat, in martie 2011 cand se naste copilul sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.113 persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.