Tag Archives: consultarea reprezentantilor salariatilor

Regulament intern: este obligatorie consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor la intocmirea RI?

Potrivit prevederilor art.241 din Codul muncii, regulamentul intern se intocmeste de catre angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz.  Iar art.223 lit.b) din Codul muncii dispune ca reprezentantii salariatilor au printre atributiile principale sa participe la elaborarea regulamentului intern.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 5.655 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor.