Tag Archives: Indemnizatia pentru mame

Indemnizatia pentru cresterea copilului – cumul de functii

Intrebare:
Buna ziua. Sunt angajata la o firma cu 8 ore si la o alta firma cu 2 ore. Ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii aprilie 2011. Dar eu as lucra numai pana la sfarsitul lunii februarie. La firma cu 8 ore n-ar fi probleme, as intra in concediu medical, dar la firma cu 2 ore ar trebui sa-mi dau demisia, deoarece am inteles ca nu pot sa fiu in concediu medical la o firma si sa lucrez 2 ore la alta firma. Daca imi dau demisia mai beneficiez de indemnizatie? Va multumesc.

Raspuns:
Din prevederile OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului aflam ca este obligatoriu, pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, persoana care va beneficia de indemnizatie sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal.

In conditiile in care dumneavoastra indepliniti aceasta conditie la locul de munca unde aveti functia de baza, veti beneficia de indemnizatia de ingrijire copil.

Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am o luna in care nu am realizat venituri?

Intrebare:
Buna ziua. Sunt insarcinata in luna a 7- a. Voi naste probabil la sfarsitul lunii decembrie sau inceputul lunii ianuarie. In luna februarie a acestui an nu am avut venituri. Am incheiat un contract de munca la 31 ianuarie 2010 si am inceput unul nou la 1 martie 2010. Intre cele 2 contracte nu am avut indemnizatie de somaj si nici alt tip de venit. Va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiez de concediu de crestere a copilului de 2 ani si de indemnizatia aferenta acestei perioade in cuantumul definit de lege. De asemenea, va rog sa-mi spuneti, daca pot plati retroactiv catre stat contributiile pentru luna februarie, astfel incat perioada de intrerupere sa fie considerata continuitate in munca si sa pot beneficia de acordarea indemnizatieie pentru cresterea copilului. Va multumesc

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Daca platesc contributiile retroactiv pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?

Intrebare:
Buna ziua! Va rog sa-mi spune-ti daca pot plati contributiile la stat retroactiv astfel incat, in martie 2011 cand se naste copilul sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Ce indemnizatie pentrut cresterea copilului voi primi daca lucrez jumatate de norma?

Intrebare:
Ce indemnizatie pentrut cresterea copilului voi primi daca lucrez jumatate de norma si am salariul brut de 600 lei?

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Ce drepturi banesti mai are o viitoare mamica?

Intrebare:
Sunt o tanara viitoare mamica si as dori sa va intreb care dintre drepturile banesti sunt de actualitate avand in vedere modificarile legislative din ultima perioada, respectiv 1 iulie 2010. Va multumesc.

Raspuns:
Conform legislatiei in vigoare, la ora actuala aveti urmatoarele drepturi:

– Concediul si indemnizatia de maternitate.
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul determinata ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii conform art. 10 din OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.  Indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza (art.42 lit.a din Codul Fiscal), se retine doar contribuitia de asiguarari soaciale calculata la salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.

– Concediul si indemnizatia pentru ingrijirea copilului.

La stabilirea indemnizatiei pentru mame se ia in calcul si luna in care s-a nascut copilul?

Intrebare:
Buna ziua! In situatia in care nasc in 15 octombrie 2010, pe adeverinta nu se ia in calcul si luna octombrie? Din cate stiu in cazul in care se depaseste jumatate din zilele lucratoare din luna respectiva, se poate trece in adeverinta privind stagiul de cotizare.
Multumesc

Raspuns:
Pe adeverinta cu veniturile realizate in ultimile 12 luni anterior nasterii copilului se trece si luna in care s-a nascut copilul (obligatoriu). Luna in care s-a nascut copilul intra in cele 12 luni, din ultimul an anterior nasterii copilului, in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, prevazute la art.1 din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.

Prevedrile art.19^1 alin.4 din Norme metodologice de aplicare a OUG 148/2005 se refera la venitul luat in calcul la stabilirea indmenizatiei pentru mame. Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul, adica la stabilirea indemnizatiei nu se va lua in calcul venitul din luna octombrie obtinut pana la data nasterii copilului, ci vi se va lua in calcul venitul intreg obtinut in luna anterioara nasterii copilului.

Afla de aici care sunt conditiile pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru mame

Intrebare:
Sunt insarcinata si nu mai sunt angajata din luna februarie a acestui an. As dori sa stiu daca exista vreo forma de plata a CAS-ului pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Raspuns:
OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului prevede urmatoarele:

Art. 1.
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.

Legea nr.117/2010: Masteranzii vor primi indemnizatia pentru cresterea copilului

Legea nr.117/2010 pentru completarea alin. (2) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 432 din 28 iunie 2010.

Articol unic
La articolul 1 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera m) se introduce o noua litera, litera n), cu urmatorul cuprins:
n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene.”

Sursa: cdep.ro

Vezi si:
Ce venituri se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Ministerul Finantelor Publice: Indemnizatia pentru mame va fi platita la timp

Pe site-ul www.mfinante.ro a fost publicata o informare de presa prin care Ministerul Finantelor Publice face urmatoarea precizare:
“Au fost deschise deja creditele bugetare necesare platii drepturilor pentru cresterea copilului, informatiile aparute în presa fiind o alarma falsa”.

Si Agentia nationala pentru prestatii sociale, pe site-ul www. mmuncii.ro, comunica urmatoarele: „Nu au fost si nu sunt probleme generate de lipsa fondurilor necesare care sa puna in pericol plata alocatiilor si a celorlalte drepturi de prestatii sociale astfel ca pentru fiecare beneficiar se respecta perioada de 8 – 27 ale lunii, prevazuta in deciziile individuale de stabilire si plata a drepturilor de prestatii sociale gestionate si administrate de catre ANPS”.

Informarile de presa au fost publicate ca raspuns la informatiile aparute ieri, 14 iunie 2010, in mass-media, potrivit carora “Plata indemnizatiei pentru crestere copilului a fost amanata pentru finalul lunii”.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.