Tag Archives: oug nr.148/2005

Afla aici ce indemnizatie pentru cresterea copiilor primesti in cazul suprapunerii nasterilor

Intrebare:
Buna ziua. Sunt in concediu pentru cresterea copilului din septembrie 2010. Intre timp, in luna februarie,  am nascut al doilea copil. Termin concediul pentru primul copil si intru in urmatorul? Asi vrea sa stiu daca iau indemnizatia retroactiv din februarie pana in octombrie? Va multumesc.

Raspuns:
Potrivit art.9 alin.(1) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin.(1)[i], art.5[ii] si 6[iii], precum si stimulentul de insertie prevazut la art.7[iv] se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin.(2)[v].

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*

Alin.(4) si (5) ale articolului mentionat prevad ca durata de acordare a concediului pentru cresterea copilului se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept. In aceste cazuri se acorda o singura indemnizatie.

Iar la alin.(6) aflam ca pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin.(4), nivelul indemnizatiei lunare se majoreaza cu 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.

Insa, potrivit art.8 alin.(7) din Hotararea  nr.52/19.01.2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, in situatia in care persoana se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr. 148/2005 si naste un alt copil, dupa data de 1 ianuarie 2011, pe perioada suprapunerii nasterilor

Indemnizatia pentru cresterea copilului – cumul de functii

Intrebare:
Buna ziua. Sunt angajata la o firma cu 8 ore si la o alta firma cu 2 ore. Ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii aprilie 2011. Dar eu as lucra numai pana la sfarsitul lunii februarie. La firma cu 8 ore n-ar fi probleme, as intra in concediu medical, dar la firma cu 2 ore ar trebui sa-mi dau demisia, deoarece am inteles ca nu pot sa fiu in concediu medical la o firma si sa lucrez 2 ore la alta firma. Daca imi dau demisia mai beneficiez de indemnizatie? Va multumesc.

Raspuns:
Din prevederile OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului aflam ca este obligatoriu, pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, persoana care va beneficia de indemnizatie sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal.

In conditiile in care dumneavoastra indepliniti aceasta conditie la locul de munca unde aveti functia de baza, veti beneficia de indemnizatia de ingrijire copil.

Pana la ce data se aplica diminuarea cu 15% a indemnizatiei de ingrijire copil?

Intrebare:
Pana la ce data este valabila aplicarea reducerii de 15% a indemnizatiei de ingrijire copil?

Raspuns:
Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, la art.12, prevede diminuarea indemnizatiei de ingrijire copil, prevazuta la art.1 alin.(1) din O.U.G. nr.148/2005, cu 15% pana la 31.12.2010. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

Art.1 alin.(1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, prevede ca incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

La stabilirea indemnizatiei pentru mame se ia in calcul si luna in care s-a nascut copilul?

Intrebare:
Buna ziua! In situatia in care nasc in 15 octombrie 2010, pe adeverinta nu se ia in calcul si luna octombrie? Din cate stiu in cazul in care se depaseste jumatate din zilele lucratoare din luna respectiva, se poate trece in adeverinta privind stagiul de cotizare.
Multumesc

Raspuns:
Pe adeverinta cu veniturile realizate in ultimile 12 luni anterior nasterii copilului se trece si luna in care s-a nascut copilul (obligatoriu). Luna in care s-a nascut copilul intra in cele 12 luni, din ultimul an anterior nasterii copilului, in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, prevazute la art.1 din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.

Prevedrile art.19^1 alin.4 din Norme metodologice de aplicare a OUG 148/2005 se refera la venitul luat in calcul la stabilirea indmenizatiei pentru mame. Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul, adica la stabilirea indemnizatiei nu se va lua in calcul venitul din luna octombrie obtinut pana la data nasterii copilului, ci vi se va lua in calcul venitul intreg obtinut in luna anterioara nasterii copilului.

Afla aici daca concediul de maternitate se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru crestere copil

Intrebare:
Buna ziua! Se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru ingrijire copil si lunile in care am beneficiat de concediul de maternitate (venituri care nu se impoziteaza)? Adica, daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, 10 luni am realizat venit din salariu si 2 luni din indemnizatia pentru concediul de maternitate, ce luni se iau in calcul? Multumesc anticipat pentru raspuns!

*Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro*  

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Iar alin.(2), al aceluiasi articol, la lit.c), prevede ca cele 12 luni prevazute la alin.(1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii.

Afla de aici care sunt conditiile pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru mame

Intrebare:
Sunt insarcinata si nu mai sunt angajata din luna februarie a acestui an. As dori sa stiu daca exista vreo forma de plata a CAS-ului pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Raspuns:
OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului prevede urmatoarele:

Art. 1.
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.

Legea nr.117/2010: Masteranzii vor primi indemnizatia pentru cresterea copilului

Legea nr.117/2010 pentru completarea alin. (2) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 432 din 28 iunie 2010.

Articol unic
La articolul 1 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera m) se introduce o noua litera, litera n), cu urmatorul cuprins:
n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene.”

Sursa: cdep.ro

Vezi si:
Ce venituri se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Proiect de lege: Mamele care urmeaza cursuri postuniversitare cu frecventa vor beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului

Propunerea legislativa pentru completarea alin. (2) al art.1 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, a fost adoptata, ieri, de senat.

Astfel, mamele care urmeaza cursuri postuniversitare cu frecventa (masterat, doctorat, post doctorat) sau desfasoara activitati de cercetare si perfectionare in tara sau in alt stat membru al UE, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, vor beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului. Cursurile trebuie sa fie frecventate fara intrerupere, exceptand motivele medicale.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.