Tag Archives: tichetele de masa se impoziteaza

Tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale?

Potrivit art.55 alin.(1) din Codul fiscal, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.

Guvernul a decis: Tichetele de masa vor fi impozitate cu 16% iar PFA vor plati contributii de asigurari individuale

Guvernul a adoptat azi ordonanta de urgenta care modifica Codului Fiscal de la 1 iulie 2010. Principalele modificari aduse Codului fiscal, dupa cum a declarat azi Sebastian Vladescu, ministrul finantelor, se refera la:

– Modificarea cotelor de cheltuiala forfetara acordata la calculul  venitului net anual din drepturi de proprietate intelectuala in sensul diminuarii acesteia de la 40% la 20% iar in cazul veniturilor de aceasta natura provenind din crearea unor lucrari de arta monumentala de la 50% la 25%.

–Veniturile beneficiarilor din activitati independente (sunt incluse si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala) vor fi supuse la plata contributiilor individuale  (contributiile de asigurari sociale – 10,5%, contributiile de asigurari de sanatate – 5,5% si contributiile de asigurari de somaj – 0,5%). Obligatia de plata a contributiilor individuale se aplica la suma care se limiteaza la cinci salarii medii pe an (pentru 2010 salariul mediu brut lunar este stabilit la 1836 lei).

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.169 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.