Category Archives: Intreaba specialistul

Concediu medical pentru izolare. Se trece pe verso-ul medicalulul decizia DSP?

Potrivit art.11 pct.6 din anexa nr.2 – Instructiuni privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical din Ordinul nr. 1092/745/2020 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate si din sistemul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, in cazul certificatelor de concediu medical acordate persoanelor asigurate pentru care s-a instituit masura izolarii, potrivit legii, certificatele de concediu medical se elibereaza cu cod 51 – Boala infectocontagioasa pentru care s-a instituit masura izolarii.

Ordinul nr.1909/2021: certificatul de concediu medical a fost completat cu un nou cod de indemnizatie, codul 16, pentru unele tipuri de arsuri

Ordinul nr. 1.909/856/2021 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 1092/745/2020 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate si din sistemul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, publicat in Monitorul Oficial nr.856 din 13 septembrie 2021, in vigoare de la data publicarii, introduce un nou cod de indemnizatie, codul 16, pentru unele tipuri de arsuri, inclusiv pentru perioada de recuperare.

Ordinul nr.1898/2021: model declaratie pe propria raspundere a salariatului, care insoteste medicalul pentru carantina

Ordinul nr.1898/855/2021 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 15/2018/1.311/2017, publicat in Monitorul Oficial nr.905 din 21 septembrie 2021, cu aplicabilitate de la data publicarii, alineaza prevederile normelor cu ultimele modicari aduse OUG nr.158/2005, prin OG nr.14/2021.

Concediu medical pentru carantina. Salariatul va declara pe propria raspundere daca carantina a fost instituita ca urmare a deplasarii, in interes personal, intr-o zona cu risc sau nu

Amintim ca prin OUG nr.74/2021, cu aplicabilitate de la 1 august 2021, au fost aduse o serie de modificari si completari OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate printre care si o noua prevedere potrivit careia, prin exceptie de la prevederile alin. (1) a art.22 din OUG nr.158/2005, indemnizatia de carantina se suporta pentru o perioada de 5 zile din bugetul FNUASS, in cazul in care se instituie masura carantinei la intoarcerea pe teritoriul Romaniei, pentru o persoana care s-a deplasat in interes personal intr-o zona in care la momentul deplasarii exista epidemie, risc epidemiologic sau biologic, cu un agent inalt patogen, in conditiile stabilite prin normele de aplicare a ordonantei de urgenta, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 15/2018/1.311/2017.

Salariat propus pentru pensionare pe caz de boala. Cum il ponteaza angajatorul daca acesta nu mai are dreptul la zile de medical si nu i s-a eliberat decizia medicala?

Potrivit prevederilor art.56 alin.(1) lit.c) din Codul muncii, republicat, cu modificarile și completarile ulterioare, contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.

Chiar daca articolul indicat mai sus prevede si incetarea de drept a contractului de munca la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, aceasta prevedere a fost declarata neconstitutionala. A se vedea în acest sens Decizia CCR nr.759/2017.

Concediu medical. Cum stabilim baza de calcul daca salariatul are stagiul minim, dar in ultimele 6 luni nu are venituri

Potrivit prevederilor art.7 din OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare, stagiul minim de asigurare este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Iar conform art.10 alin.(1) din OUG nr.158/2005, baza de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se determina ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia asiguratorie pentru munca.

Salariata gravida solicita reducerea normei de munca cu 1/4 in baza recomandarii medicului. Poate angajatorul sa-i respinga cererea daca nu prezinta si certificat medical cod 10?

Potrivit prevederilor art.13 din OUG nr.96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, in baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate indeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale.

Concediul fara plata afecteaza durata anuala a concediului de odihna?

Potrivit prevederilor art.153 din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii au dreptul la concedii fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale. Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. Iar potrivit art.54 din Codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

Potrivit art.16 alin.(5) si (6) din Codul muncii, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca. Absentele nemotivate si concediile fara plata se scad din vechimea in munca, cu exceptia concediilor pentru formare profesionala fara plata, acordate in conditiile art. 155 si 156.

OUG nr.94/2021: valabilitatea avizelor de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite prelungita pana la 01.09.2023 si modificari care privesc persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap

OUG nr.94/2021 pentru modificarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial nr.830 din 31 august 2021, prevede ca avizele de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite, al caror termen de valabilitate este data de 31 decembrie 2018, isi prelungesc valabilitatea pana la data de 1 septembrie 2023, data pana la care angajatorii au obligatia de a normaliza conditiile de munca. Perioada cuprinsaă intre data de 31 decembrie 2018 si data de 1 septembrie 2023 constituie stagiu de cotizarein conditii deosebite de munca, pentru care angajatorii datoreaza contributia de 4% potrivit prevederilor art. 138 lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ordonanta nr.14/2021: concedii medicale pentru pacientii cu arsuri grave, fara stagiu de asigurare si platite 100%

Ordonanta nr.14/2021 pentru modificarea OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in Monitorul Oficial nr.831 din 31 august 2021, modifica prevederile OUG nr.158/2005 astfel incat pacientii cu arsuri grave sa beneficieze de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate pe toata perioada de tratament, pana la vindecare, inclusiv pentru perioada de recuperare. Iar tipurile de arsuri se stabilesc prin normele de aplicare a prevederilor OUG nr.158/2005, aprobate prin Ordinul nr.15/2018, care vor fi completate in acest sens in termen de maximum 10 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante.

Noile modificari prevad ca dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca in cazul unor arsuri grave, inclusiv pentru perioada de recuperare, se acorda fara indeplinirea conditiei de stagiu de asigurare, iar indemnizatia bruta lunara pentru incapacitate temporara de munca determinata de arsurile grave, inclusiv pentru perioada de recuperare, este de 100% din baza de calcul stabilita conform legii.

Close
Vrei sa fii la curent cu informatiile din domeniul legislatiei muncii, fiscalitatii? Sa ai acces gratuit la spete rezolvate?

Inscrie-te acum la newsletterul Contabun.ro. 6.537 de persoane fizice si juridice ne-au acordat deja increderea lor. Datele personale vor fi folosite exclusiv in scopul declarat.